Bakıda “Dinin siyasiləşdirilməsi: zərərli nəticələr” mövzusunda konfrans keçirilib
Bakıda Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) təşkilatçılığı ilə “Dinin siyasiləşdirilməsi: zərərli nəticələr” mövzusunda konfrans keçirilib.
11 yanvar tarixində Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda təşkil olunan tədbirdə ölkədəki müxtəlif konfessiyaları təmsil edən dini icma rəhbərləri və dini xadimlər iştirak ediblər.
Azərbaycan Avropa Yəhudiləri İcmasını konfransda Avropa Yəhudiləri İcmasının baş ravvini Şneor Seqal təmsil edərək çıxış edib.
Bakı Dağ Yəhudiləri Dini İcmasının sədri Milix Evdayev, Rusiya Pravoslav Kilsəsinin Bakı və Azərbaycan Yeparxiyasının nümayəndəsi Elnur Əfəndiyev, Azərbaycan Katolik Kilsəsinin nümayəndəsi Yozef Marek, Avropa Yəhudiləri Dini İcmasının ravvini Şneor Seqal, Alban-Udin Xristian Dini İcmasının sədri Robert Mobili, Gürcüstan Yəhudiləri Dini İcmasının sədri Zamir İsayev, Azərbaycanın Bəhai Mərkəzinin katibi Ramazan Əsgərli və Azərbaycan Müqəddəs Kitab Cəmiyyətinin sədri Rasim Xəlilov ABŞ-ın Beynəlxalq Dini Azadlıqlar Komissiyasının hesabatını və ABŞ Dövlət Departamentinin Azərbaycanı dini azadlıqların guya məhdudlaşdırıldığı ölkələr siyahısına daxil etməsini yekdilliklə pisləyiblər.
Onlar həmin sənədlərdə Azərbaycanla bağlı yer alan böhtan xarakterli fikirlərin qərəzli olduğunu qeyd ediblər. Müxtəlif dini konfessiyaların nümayəndələri Azərbaycanda dini zəmində heç bir qarşıdurma, ayrı-seçkilik və ya təzyiqlə üzləşmədiklərini bildirərək, ABŞ Dövlət Departamentini obyektiv mövqe tutmağa çağırıblar.

В Баку состоялась конференция на тему «Политизация религии: вредные последствия»
В Баку состоялась конференция на тему «Политизация религии: вредные последствия», организованная Государственным комитетом по работе с религиозными образованиями (ГКРРО).
В мероприятии, организованном 11 января в Азербайджанском институте теологии, приняли участие председатели религиозных общин, представляющие различные конфессии в стране, и религиозные деятели.
От общины Европейских Евреев Азербайджана на конференции выступил Главный раввин общины Европейских Евреев раввин Шнеор Сегал.
Председатель Бакинской религиозной общины горских евреев Милих Евдаев, представитель Бакинско-азербайджанской епархии Русской православной церкви Эльнур Эфендиев, представитель Азербайджанской католической церкви Йозеф Марек, раввин Бакинской религиозной общины европейских евреев Шнеор Сегал, председатель албано-удинской христианской религиозной общины Роберт Мобили, председатель религиозной общины евреев Грузии Замир Исаев, секретарь центра Бахаи в Азербайджане Рамазан Аскерли и председатель Азербайджанского библейского общества Расим Халилов единогласно осудили доклад Международной комиссии по свободе вероисповедания США и включение Госдепартаментом США Азербайджана в список стран, где ограничена свобода вероисповедования.
Они отмечали, что содержащиеся в этих документах измышления клеветнического толка об ограничении свободы вероисповедания в Азербайджане являются предвзятыми. Представители различных конфессий заявили, что никогда не сталкивались с конфликтами, притеснениями или дискриминацией по религиозному признаку в Азербайджане, и призвали Госдепартамент США занять объективную позицию.